اهمیت ایمنی در شنا

شنا یک فعالیت جسمی عالی است که بسیاری از آن لذت می برند. چه در خانه، ساحل یا دریاچه، شنا یک راه عالی برای خنک ماندن در آب و هوای گرم است. بسیاری از مردم از آن به عنوان ورزش اصلی و منظم خود به دلیل تاثیر آن برای افزایش استقامت و تقویت عضلات استفاده می‌کنند. اگرچه شنا به اندازه پیاده‌روی محبوب است، اما تعدادی از خطرات احتمالی را به همراه دارد که افراد باید قبل از انجام این فعالیت در ذهن داشته باشند.

آب در همه جا وجود دارد و این می تواند باعث شود مردم فکر کنند که همه آنها کم و بیش یکسان عمل می‌کنند. اگرچه افراد با داشتن شرایط مناسب می‌توانند در چیزی به سادگی وان حمام یا جکوزی غرق شوند، اما هر آبی خطرات و توصیه های ایمنی خاص خود را دارد. اگر آن را جدی نگیرند، هر نوع آبی می‌تواند باعث آسیب یا حتی مرگ باشد، به ویژه برای نوزادان و کودکان خردسال.

توجه به ایمنی در شنا و استفاده مداوم و صحیح از تجهیزات ایمنی، محافظت از افراد را در موقعیت‌های خطرناک‌تر آسان‌تر می‌کند. دانستن اینکه در مواقع اضطراری چه کاری باید انجام دهید و آموزش کمک های اولیه اولیه برای شنا می‌تواند به حداقل رساندن احتمال آسیب جدی افراد کمک کند.

در ادامه این مطلب به بررسی ایمنی در شنا کردن می‌پردازیم. اگر از شنا در ساحل یا استخرهای تهران یا هر جای دیگری لذت می‌برید، باید این نکات ایمنی را بدانید.

هنگام شنا چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

شنا یک سرگرمی محبوب برای مردم است، اما ایمنی در شنا باید بخش مهمی از این سرگرمی باقی بماند. اگرچه نوزادان و کودکان خردسالی که شنا بلد نیستند بیشتر در معرض غرق شدن هستند، حتی یک شناگر باتجربه نیز ممکن است در آب غرق شود.

اگر همه بزرگسالان بخواهند و بتوانند برای خود و کودکان نظارت داشته باشند، یک روز شنا در استخر یا دریا به خوبی پایان خواهد یافت. آنها باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

  • اگر در محیط بیرون می‌خواهید شنا کنید، روزی را بدون طوفان انتخاب کنید.
  • منطقه شنا را برای خطرات احتمالی بررسی کنید.
  • جلیقه نجات و وسایل پرتاب را در دسترس داشته باشید.
  • در منطقه ای با ناجیان غریق شنا کنید.
  • به بچه‌هایی که شنا می‌کنند بسیار توجه کنید.
  • هرگز کودک را رها نکنید تا بچه های دیگر را در حال شنا کردن زیر نظر بگیرد.
  • در دسترس هر شناگر آموزش ندیده یا کودک زیر پنج سال قرار بگیرید.
  • از نوشیدن الکل یا مصرف سایر موادی که تمرکز را مهار می کنند خودداری کنید.
  • به طور دوره ای با همه افراد چک کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.
  • به حداقل رساندن حواس پرتی و نگه داشتن کودکان در دید می تواند تجربه را ایمن تر و لذت بخش تر کند.

تجربه شنا در استخر همیشه به معنای دقیق شنا کردن در آب‌های طبیعی نیست. استخرها عموماً عاری از سنگ، شاخه یا سایر مواردی هستند که می توانند شنا کردن را سخت کند. وقتی مردم داخل دریاچه، رودخانه یا اقیانوس می‌پرند، ممکن است با حیواناتی که در آب یا نزدیک آن زندگی می کنند مواجه شوند. رودخانه یا دریا با جزر و مد می‌توانند جریان‌هایی ایجاد کنند که حتی یک شناگر حرفه‌ای را به دام می اندازد. حتی وان آب گرم نیز می تواند خطراتی ایجاد کند. همه باید به بهترین روش ها برای ایمن ماندن بسته به نوع آب توجه کنند.

اگرچه استخرها عموماً  ایمن طراحی شده‌اند، اما همچنان می‌توانند خطرناک باشند. بزرگسالان باید از ایجاد احساس امنیت کاذب در مورد استخر اجتناب کنند، به خصوص اگر کودکان را زیر نظر داشته باشند. انتخاب روزی که استخر خیلی شلوغ نباشد، مراقبت از کودک را آسان‌تر می‌کند.

مردم باید قبل از شنا عمق استخر را بررسی کنند و همه را تشویق کنند که اگر مطمئن نیستند قدم اول بروند. دور نگه داشتن اسباب‌بازی‌ها و تجهیزات الکترونیکی از آب می‌تواند به جلوگیری از برق‌گرفتگی یا سقوط تصادفی در آب کمک کند.

هنگام انتخاب استخرهای شنا، مهم است که به یاد داشته باشید که ایمنی خارج از آب شروع می‌شود. استخرها باید به گونه ای ایمن شوند که از سرگردانی تصادفی نوزادان و کودکان جلوگیری شود. استخرهای بادی کم عمق تر هستند اما همچنان می توانند خطر غرق شدن را داشته باشند.

صاحبان خانه باید پس از استفاده از استخرهای شناور را تخلیه کنند و زمانی که بزرگسالان کودکان را تحت نظر ندارند، اسباب بازی ها را از آب دور نگه دارند. اطراف استخر می تواند خطر لغزش ناشی از پاشیدن آب باشد، بنابراین افراد باید مراقب باشند که در اطراف لبه‌ها راه بروند.

جمع‌بندی مطالب

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که ایمنی در شنا کردن بسیار مهم است. رعایت قوانین و توجه به مسائل ایمنی می‌تواند از غرق شدن و آسیب به خود و دیگران جلوگیری کند. از طریق یادگیری مهارت‌ها و تکنیک‌های ایمنی، استفاده از تجهیزات محافظتی مناسب و رعایت محدودیت‌ها، می‌توان به شنا کردن به صورت ایمن و لذت بخش دست یافت. در نهایت، بهتر است همواره ایمنی را به عنوان اولویت اصلی در هر فعالیت شنا کردن در نظر داشته باشید.

 

سارا محمدی
ارسال دیدگاه